Co to jest WDT?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) polega na wywozie towarów z kraju na rzecz podatnika prowadzącego działalność gospodarczą na terenie państwa Unii Europejskiej, w wyniku którego następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. WDT występuje np. w przypadku sprzedaży towarów przez polską firmę na rzecz przedsiębiorcy, który prowadzi działalność w Hiszpanii i jest podatnikiem VAT UE.

Kiedy można zastosować stawkę 0%?

  1. Nabywca towaru musi posiadać ważny NIP-UE, który jest nadawany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy i jest poprzedzony dwuliterowym kodem stosowanym dla podatku od wartości dodanej.
  2. Sprzedawca ma obowiązek posiadania dowodów potwierdzających wywóz towarów z Polski oraz dostarczenie tych dokumentów do nabywcy przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy. Jeśli sprzedawca nie posiada takowych dowodów to podstawą do uznania WDT mogą być inne dokumenty np. korespondencja handlowa z nabywcą ( w tym jego zamówienie), dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu, dokument potwierdzający zapłatę za towar, np. wyciąg bankowy.
  3. Sprzedawca aby mógł zastosować preferencyjną stawkę 0% musi dokonać rejestracji jako podatnik VAT UE. Obowiązek ten musi zostać zrealizowany nie później niż na moment składania deklaracji podatkowej,  w której wykazywana jest transakcja WDT.

Spełnienie tych trzech wyżej wymienionych warunków stanowi podstawę do zastosowania stawki 0%. Sprzedający powinni zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe udokumentowanie transakcji. Ważne jest, aby dokumentacja w sposób jednoznaczny potwierdzała dostarczenie towarów do nabywcy na terenie państwa członkowskiego innego niż Polska. Skutkiem nieprawidłowości  w tyn zakresie może być pozbawienie możliwości zastosowania stawki 0% podatku VAT, a co za tym idzie – opodatkowanie transakcji stawką podstawową.

Wyłączenia WDT (art. 13 pkt. 4 ustawy o podatku od towarów i usług) to m. in.:

  • sprzedaż wysyłkowa, z którą mamy do czynienia, gdy dostawa towaru odbywa się na rzecz podmiotu, który nie jest podatnikiem lub nie rozlicza wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • towary są przemieszczane na pokładach statków, samolotów lub pociągów w trakcie transportu pasażerskiego wykonywanego na terytorium Unii Europejskiej z przeznaczeniem dokonania ich dostawy przez tego podatnika na pokładach tych pojazdów,
  • towary mają być czasowo używane przez polskiego podatnika na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, nie dłużej jednak niż przez 24 miesiące, pod warunkiem, że import takich towarów z terytorium państwa trzeciego z uwagi na ich przywóz czasowy byłby zwolniony od cła.

Opracowała Alicja Machlik

Źródło: http://ksiegowosc.infor.pl/