Niezależnie od rodzaju działalności gospodarczej, auto znacznie ułatwia prowadzenie firmy, a niekiedy jest wręcz niezbędne. Jako przedsiębiorca masz dwie możliwości – możesz  wykorzystywać prywatny samochód lub zdecydować się na zakup samochodu firmowego. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na kupno auta.

Ręka, Samochodu Obsługa Samochodu, Klucze Od Samochodu

Zakup na fakturę czy leasing?

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie auta, pomyśl, co będzie dla Ciebie bardziej korzystne – zakup na fakturę (za gotówkę lub na kredyt) czy leasing (operacyjny lub finansowy). Warto podkreślić, że nie ma tu lepszych czy gorszych rozwiązań – wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Jeśli kupujesz auto na fakturę, na pewno musisz być przygotowany na wysoki, jednorazowy wydatek (wydatek ten wpisuje się w koszty w odpisach amortyzacyjnych). Z kolei samochód w leasingu umożliwia na czasowe rozłożenie wydatku, przy czym trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami.

Auto firmowe jako środek trwały

Samochód zakupiony i zarejestrowany na firmę może być zakwalifikowany jako środek trwały firmy, jeżeli:

  • stanowi własność lub współwłasność podatnika;
  • został nabyty we własnym zakresie;
  • jest kompletny i zdatny do użytku;
  • będzie użytkowany zgodnie z potrzebami, które wynikają z prowadzonej działalności gospodarczej;
  • jego wartość przekracza 10 tysięcy zł.

Trzeba wiedzieć, że wszystkie środki trwałe muszą być wprowadzone do ewidencji środków trwałych i zostać poddane, zgodnie z regulacjami wynikającymi z ustawy PIT, amortyzacji.

Zmiany w opodatkowaniu od stycznia 2019

1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Co przyniosła nowelizacja? Kto straci, a kto zyska na zmianach w sposobie rozliczania kosztów korzystania z samochodów osobowych, wykorzystywanych w prowadzonej działalności? Przepisy, które weszły w życie w styczniu tego roku, wprowadzają nowe zasady rozliczania leasingu, zmienił się również sposób rozliczania wydatków na służbowe samochody. Zgodnie z nowymi zapisami odliczanie wydatków na samochód, wykorzystywany również do celów prywatnych, będzie opierać się o określone limity procentowe, a nie jak dotychczas o kilometrówkę.

Zmiany ominą podatników, którzy do końca 2018 roku podpisali nową umowę leasingu (będą rozliczać się na dotychczasowych zasadach). Nie dotkną również osób, które po  1 stycznia 2019 wezmą w leasing auto, którego koszt nie przekroczy 150 tysięcy złotych.

Opracowała: J.K.

Zapraszamy do współpracy, Zespół Biura Rachunkowego Marta Janelt.